Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ljud och ljus
Referensnummer: 2021/29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92370000 Ljudteknikertjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Mellan 2019-01-2021-01 köpte Nässjö kommun ljud- och ljus (tjänster och varor) för ca 1 500 000 kr. Behovet varierar kraftigt och Nässjö kommun garanterar ingen viss minsta volym. Upphandlingen rör inköp av ljud och ljus tjänster och varor efter behov. Avgränsning: Nässjö kommun har ett avtal med Mediacenter Jönköpings län avseende produkter och tjänster inom bl.a. områdena audio/video, AV-inredning samt AV-mediateknisk rådgivning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 92370000 Ljudteknikertjänster, 32331300 Utrustning för ljudåtergivning, 32342400 Ljudanordningar, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71318100 Ljustekniska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Takvolym är satt till 3750 000 kr. Kommunen garanterar ingen minsta volym.