Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekttjänster
Referensnummer: 2021-79
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för arkitekttjänster. Estimerat behov är ca 4000 timmar per år, observera att detta inte är en garanterad volym, utan kan bli högre eller lägre. Maxvolym är 18000 timmar för hela kontraktstiden. Tilldelning kommer att ske till tre leverantörer. Ramavtal kommer att tecknas på två år med option för beställaren att förlänga det med ytterligare två år.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen