675489-2021 - ResultatSverige-Tierp: Gaturenhållning och gatsopning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sandupptagning version 2
Referensnummer: 2021-79
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90610000 Gaturenhållning och gatsopning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tierps miljö och energi AB upphandlar sandupptagning. Pga av justeringar av underlaget annonseras denna upphandling på nytt.
UF 1 Allmän orientering
Tierps kommun upphandlar sandupptagning för AB Tierpsbyggen, Tierps kommunfastigheter AB och Tierps Energi & Miljö AB. Delområden består per maskin och geografisk område förutom för lastbil och grävmaskin som är ett delområde för hela kommunen. Avrop av barmarksrenhållning kan komma att ske under hela avtalsperioden och ersätts per timme i enlighet med anbudspris.
Geografiska områden:
Norra: Söderfors, Mehedeby, Skärplinge och Edvall
Tierp
Södra: Månkarbo, Kyrkbyn, Örbyhus och Vendel
Sandupptagningen ska utföras under perioden 1 mars till­ 30 april, om inte annat överenskommes eller väderlek påbjuder annan planering, så att alla gator, gång­ och cykelbanor upplevs städade och välvårdade efter vintersäsongen. För övergripande information om entreprenaden se Särskilda föreskrifter SF0 och SF1.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233141 Väghållning, 90612000 Gatsopning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen