2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tolkförmedlingstjänster
Beskrivning: Uppdraget omfattar tolkförmedlings-, tolknings- och översättningstjänster för kommunens behov. Majoriteten av avropen beräknas avse distanstolkningstjänster, medan översättningstjänster förväntas utgöra en mindre del av det totala behovet. Huvuddelen av alla tolkuppdrag sker på helgfria vardagar mellan kl. 08:00 - 18:00. Kommunen har undantagsvis även behov av tolktjänster på övriga tider på kvällar och helgdagar.Samtliga kommunala förvaltningar samt överförmyndarens gode män och förvaltare ska ha möjlighet att avropa avtalade tjänster. Värdet på uppdraget uppskattas till cirka 700 000 SEK per år. Totalt värde uppskattas således till 2 800 000 SEK över hela avtalsperioden om fyra (4) år, inklusive eventuella avtalsförlängningar. Kommunen avser att teckna ramavtal med två (2) leverantörer, enligt fastställd rangordning, i enlighet med vad som anges i detta upphandlingsdokument.
Intern identifierare: KS 2025-708
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79540000 Tolktjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Uppdraget omfattar tolkförmedlings-, tolknings- och översättningstjänster för kommunens behov. Majoriteten av avropen beräknas avse distanstolkningstjänster, medan översättningstjänster förväntas utgöra en mindre del av det totala behovet. Huvuddelen av alla tolkuppdrag sker på helgfria vardagar mellan kl. 08:00 - 18:00. Kommunen har undantagsvis även behov av tolktjänster på övriga tider på kvällar och helgdagar. Samtliga kommunala förvaltningar samt överförmyndarens gode män och förvaltare ska ha möjlighet att avropa avtalade tjänster. Värdet på uppdraget uppskattas till cirka 700 000 SEK per år. Totalt värde uppskattas således till 2 800 000 SEK över hela avtalsperioden om fyra (4) år, inklusive eventuella avtalsförlängningar. Kommunen avser att teckna ramavtal med två (2) leverantörer, enligt fastställd rangordning, i enlighet med vad som anges i detta upphandlingsdokument.
Intern identifierare: Tolkförmedlingstjänster