675555-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Läskedrycker – Läsk, lättöl och kolsyrat vatten/dryck
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLäsk, lättöl och kolsyrat vatten/dryck
BeskrivningBeställaren avser att upphandla läsk, lättöl och kolsyrat vatten/dryck för successivt uttag under avtalstiden. Då beställarens verksamheter har olika behov av kolsyrad dryck, förpackningar och leveransmetod så delas upphandlingen in i två anbudsområden: • Anbudsområde 1 - Läsk, lättöl och kolsyrat vatten i returglas • Anbudsområde 2 - Läsk, kolsyrad dryck och fruktdryck i burk/tetra Anbudsområde 1 består idag främst av beställarens kostenheter inom servicehus, centralkök, förskolor m.fl. Dessa enheter får i dagsläget sina leveranser levererade via samordnad varudistribution. Anbudsområde 2 avser främst beställarens mindre enheter som skolcaféer, fritidsgårdar m.fl. som idag har behov av mindre förpackningar (burkar) och direktleverans men leverans via samordnad varudistribution kan komma att bli aktuell under avtalstiden. Beställarens enheter ska oavsett indelning beskriven ovan inte vara bundna till endast ett avtalsområde, utan ska fritt kunna beställa från båda avtalsområden om dem har behov av det. För leverantörens kännedom har Kalmarsunds gymnasieförbund ett avtal för burk-läsk via annan leverantör och kommer därav ej att avropa burk-läsk via detta ramavtal. Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till 1,5 MSEK (totalt för båda avtalsområden). Takvolym för ramavtal är 7 MSEK för den totala avtalsperioden. Ramavtalet upphör att gälla om avropad volym överstiger takbeloppet. Ramavtalet är dock fortsatt tillämpligt avseende utförda eller pågående avrop. Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.
Intern identifierare2023-56
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 15982000 Läskedrycker
Ytterligare klassificering (cpv): 15981200 Kolsyrat mineralvatten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelLägsta pris