675599-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Reparation och underhåll av hissar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Servicearbeten och mindre entreprenader - Hiss
Referensnummer: 052/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Hissarbeten gällande installation samt service, reparation och byte av delar till hissar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 50000000 Reparation och underhåll, 50750000 Underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Upphandlingen avser Ramavtal gällande Hiss och omfattar hissarbeten så som installation samt service, reparation och byte av delar till hissar.
Med ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras. Ramavtalen är utan volymförpliktelser.
Avrop
Uppdrag avropas genom rangordning eller förnyad konkurrensutsättning (FKU).
- Avrop genom rangordning sker inom följande belopps-spann: 1 SEK - 75 000 SEK
- Avrop genom förnyad konkurrensutsättning (FKU) sker inom följande belopps-spann: 75 001 SEK - 2 500 000 SEK
För uppdrag överstigande 2 500 000 SEK har Beställaren möjlighet att göra avrop genom FKU, eller genomföra en separat upphandling.
Uppskattad volym
De nedan angivna beställningsvolymerna innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter för beställarna och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Detta värde utgör ramavtalets uppskattade beställningsvolym (affärsvärde).
Affärsvärdet under den sammanlagda avtalstiden uppskattas till 80000000 SEK.
Observera att affärsvärdet endast är ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Under ramavtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets- och organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Takvolym
Takvolym för ramavtalet uppgår till 96 000 000 SEK. Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Inköp och upphandling rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.
I händelse av verksamhets-/organisationsförändring, ändrad lagstiftning, politiska beslut, myndighetsbeslut eller dylikt som påverkar behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen, förbehåller sig Inköp och upphandling rätten att justera den angivna takvolymen för ramavtalen enligt nedanstående förutsättningar.
Om det ackumulerade värdet på avrop gjorda från ramavtalen under avtalsperiodens första 24 månader, överstiger mer än 60 procent av värdet på angiven takvolym för ramavtalen, äger Inköp och upphandling rätt att höja angiven takvolym för ramavtalen med 20 procent. Med värde avses i detta hänseende de belopp i SEK som utgör de samlade avropen från ramavtalen respektive ramavtalens takvolym angivet ovan.
Ändringsoptionen kan lösas ut under hela den planerade avtalsperioden. För det fall att Inköp och upphandling löser ut optionen ska skriftligt meddelande härom skickas till leverantören.
Ramavtal
Upphandlingen avslutas genom att Inköp och upphandling och de antagna anbudsgivarna tecknar ramavtal.