675709-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar – 2025 Upphandling Snabb-PCR Region Norrbotten.
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel2025 Upphandling Snabb-PCR Region Norrbotten.
BeskrivningUpphandlingen avser instrument för snabb analys av prov för SARS-CoV-2, influensa och RS-virus vid tre av länets sjukhus; Kiruna, Kalix och Piteå (laboratoriet i Gällivare har ett annat instrument, med större kapacitet för dessa analyser). Detta innebär att vi behöver investera i nya instrument för att fortsätta erbjuda snabb analys av säsongsbundna luftvägsvirus i hela länet. Upphandlingen omfattar tre instrument.
Intern identifierare25/248
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000