Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandslang och kopplingar
Referensnummer: RÖG 2022/0543 053
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar RTÖG:s behov av brandslangar och kopplingar. Brandslangen ska vara utformad för räddningstjänstens professionella användande.
Anbudsgivaren ska ha möjlighet att montera nya och begagnade kopplingar på ny eller begagnad slang.
Uppskattad beställningsvolym under avtalsperioden är 2200 000 kronor. Volymen är en uppskattning baserad på tidigare års statistik samt en analys av RTÖG:s framtida behov. Den verkliga volymen kan komma att under- eller överstigas, dock inte mer än för avtalet angiven takvolym. RTÖG förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 44482100 Brandslangar, 35111400 Brandräddningsutrustning, 35111200 Material för brandbekämpning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar en total beställningsvolym om ca 550 000 kr per år med en takvolym på totalt 3200 000 kr på fyra år.