2. Förfarande
Förfarande
Titel: Matlab
Beskrivning: Ramavtalet omfattar köp av nya licenser och supportförlängning av befintliga licenser gällande programvaran Matlab samt tillhörande produkter från MathWorks AB. Matlab finns med i kursbeskrivningen vid LiU:s utbildningar och dessa kan inte levereras om inte tillgången till Matlab kvarstår. Vidare, för att även i framtiden kunna ge LiU:s studenter den utbildningen som förväntas av arbetsmarknaden är det av stor vikt för LiU att även fortsättningsviskunna tillhandahålla Matlab till sina studenter. Om LiU inte kan använda Matlab i sina utbildningar finns risken att blivande studenter väljer att i stället söka ingenjörsutbildningar vid andra universitet som kan tillhandahåll utbildning inom Matlab eftersom kunskap inom Matlab kan vara centralt för kommande arbetsliv. Det finns ingen annan programvara med den tekniska bredd som krävs för att erbjuda en gemensam plattform för undervisning. Ett byte av programvara skulle medföra att studenter och forskare skulle behöva använda flera olika programvaror för att klara sitt behov. Detta skulle medföra oproportionerliga svårigheter i överförande av data mellan dessa olika programvaror samt ett stort problem för användarna att behöva lära sig flera olika programvarors användargränssnitt. MathWorks AB har ensamrätt att sälja Matlab i Sverige. LiU har således ingen möjlighet att avropa Matlab från annat ramavtal eller köpa det från någon annan återförsäljare. Slutsatsen är att det inte finns något alternativ till den leverantör som valts och att direkt köpa licensen för programmet från Mathworks. Uppgifter om leverantören Leverantörens namn: The MathWorks AB Organisationsnummer: 556655-3086
Intern identifierare: LiU-2023-04192
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72222300 IT-tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000