2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bussresor
Beskrivning: Del 1: Uppdraget avser busstransporter med busstorlek högst 22 passagerare och busstorlek över 22 passagerare och högst 55 passagerare. För elever i grundskolan är det i första hand badskjutsar tur och retur från skola till badhus (Navet) som efterfrågas. Badskjutsar är schemalagda, nya scheman skickas ut innan varje terminsstart. Resor föranledda av skolornas aktiviteter t.ex. resor till utbildning i andra skolor inom Umeå kommun, utflykter, skolresor och vid evakueringar när det sker ombyggnader av skolor. Vid badskjutsar ska avlämning ske 10 minuter före badtid, hämtning ska ske 20 minuter efter badtid om inte annan överenskommelse görs mellan parterna. Schema bifogas Del1.1: Uppdraget består resor beställda av verksamheter inom kommunen och övriga medverkande i upphandlingen som t.ex. vid konferenser, informationsdagar eller liknande och det kan vara resor över dagen eller resor med övernattningar. Bussar som ska användas i uppdraget ska vara anpassade för uppdragets utförande och inte vara större fordon än resan kräver. Del 2: Uppdraget avser busstransporter med 1 buss max 55 passagerare. Normalt sett används en buss men vid undantagsfall kan flera bussar krävas samtidigt. Kulturskolan bokar resor för såväl kommunala som fristående skolor och förskolor för transporter till/från kulturevenemang. Med kulturevenemang menas teater- och dansföreställningar, museibesök, biblioteksaktiviteter, konserter etc. Kulturbussen skjutsar inte till idrottsevent, friluftsdagar, simhall eller andra skolaktiviteter. Kulturbussen skjutsar förskolegrupper och klasser enbart inom Umeå kommun och kommundelar, enbart under skoltid 08.30-15.30. Kulturbussen bokas minst 10 dagar innan resan ska genomföras. Planering görs av kulturskolan terminsvis.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Badresor med buss samt övriga bussresor exklusive resor till kulturevenemang
Beskrivning: Del 1: Uppdraget avser busstransporter med busstorlek högst 22 passagerare och busstorlek över 22 passagerare och högst 55 passagerare. För elever i grundskolan är det i första hand badskjutsar tur och retur från skola till badhus (Navet) som efterfrågas. Badskjutsar är schemalagda, nya scheman skickas ut innan varje terminsstart. Resor föranledda av skolornas aktiviteter t.ex. resor till utbildning i andra skolor inom Umeå kommun, utflykter, skolresor och vid evakueringar när det sker ombyggnader av skolor. Vid badskjutsar ska avlämning ske 10 minuter före badtid, hämtning ska ske 20 minuter efter badtid om inte annan överenskommelse görs mellan parterna.. Schema bifogas Del1.1: Uppdraget består resor beställda av verksamheter inom kommunen och övriga medverkande i upphandlingen som t.ex. vid konferenser, informationsdagar eller liknande och det kan vara resor över dagen eller resor med övernattningar. Bussar som ska användas i uppdraget ska vara anpassade för uppdragets utförande och inte vara större fordon än resan kräver.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131268:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Avtalet är på 2 år med optioner på 1+1 år
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Bussresor till och från kulturevenemang inom Umeå kommun.
Beskrivning: Del 2: Uppdraget avser busstransporter med 1 buss max 55 passagerare. Normalt sett används en buss men vid undantagsfall kan flera bussar krävas samtidigt. Kulturskolan bokar resor för såväl kommunala som fristående skolor och förskolor för transporter till/från kulturevenemang. Med kulturevenemang menas teater- och dansföreställningar, museibesök, biblioteksaktiviteter, konserter etc. Kulturbussen skjutsar inte till idrottsevent, friluftsdagar, simhall eller andra skolaktiviteter. Kulturbussen skjutsar förskolegrupper och klasser enbart inom Umeå kommun och kommundelar, enbart under skoltid 08.30-15.30. Kulturbussen bokas minst 10 dagar innan resan ska genomföras. Planering görs av kulturskolan terminsvis.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131268:Lot:2