See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal - Biträdande Projektledare, byggledning och kontroll - Luleå och Boden
Beskrivning: Ramavtal avseende projekt- och byggledning där bedömd kostnad av tjänsterna för avrop överstiger 600 000 kr samt projekt avseende typbyggnader. Tjänster inom ramavtalet avser främst biträdande projektledare (bedömd volym 2-3 st på heltid) med tillhörande byggledningsgrupp (exempelvis: bygg, mark, installationer, m.m.). Beställaren avser teckna ramavtal med en (1) konsult. Ramavtalet avser arbeten som genomförs inom Boden och Luleå kommun och kommer kunna innefatta projekt som kräver SUA-avtal.
Intern identifierare: 2769/2024
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71540000 Byggteknisk ledning
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Ramavtal - Biträdande Projektledare och byggledni.