676414-2022 - PlaneringSverige-Mora: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation av SÄBO Saxnäsgården
Referensnummer: UH-2022-24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Samverkansentreprenad, så kallad partnering.
Ombyggnation av befintligt äldreboende, Saxnäsgården, främst avsedd för hyresgästanpassning av nuvarande hyresgäst Mora kommun och kommunens Sektor för Vård och Omsorg.
Anpassning av lokalerna kommer vara för särskilt boende och dagverksamhet med tillhörande lokaler.
Fastigheten kommer att byggas om och renoveras i alla planen samt anpassa utemiljön efter hyresgästens verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen