See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter - Brandskydd & Sprinklersystem
Beskrivning: Avtalet omfattar konsulttjänster med syfte att säkerställa brandsäkerhet samt långsiktigt tekniskt hållbara sprinklerlösningar.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Tekniska konsulter - Brandskydd
Beskrivning: Kompetensområdet omfattar konsulttjänster med syfte att säkerställa brandsäkerhet. Uppdragen inom kompetensområdet rör ofta brandtekniska utredningar och projekteringar samt brandskyddsdokumentation.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96188:Lot:1
Huvudklassificering (cpv): 75251110 Brandskyddstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Tekniska konsulter - Sprinklersystem
Beskrivning: Kompetensområdet omfattar konsulttjänster i syfte att säkerställa kostnads- och energieffektiva samt långsiktigt tekniskt hållbara sprinklerlösningar. Uppdragen inom kompetensområdet rör ofta projektering av sprinklerkonstruktioner för beställarens fastigheter.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96188:Lot:2
Huvudklassificering (cpv): 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72246000 Konsulttjänster för system, 44115500 Sprinklersystem