676444-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örnsköldsvik: Diverse livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS-Livsmedel
Referensnummer: DIS 22-064
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att köp av mindre volymer av Färskt nöt och lamm, Färska grönsaker obehandlade, Sylt/marmelad, Honung, Potatis, skalad och oskalad, Ägg och Fågel oberett. Kommunen kommer vid behov att göra upphandlingar av varugrupperna.
Antagna leverantörer ska kunna ta emot studiebesök och presentera sin produktion för utsedda personer från kommunen.
Omfattningen kommer att specificeras för varje specifik anbudsinbjudan. Beställaren förbinder sig inte att avropa en viss volym eller till vissa värden.
DISen är indelad i följande Varugrupper som leverantören kan anmäla sitt intresse till, anges i skakravs modellen.
·         Färskt nötkött
·         Färskt lammkött
·         Färska grönsaker obehandlade
·         Sylt/marmelad
·         Honung
·         Potatis, skalad och oskalad
·         Ägg
·         Fågel oberett
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 120 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen