67650-2018 - ÄndringSverige-Kalmar: Medicinska förbrukningsartiklar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förband och sårläkningsprodukter
Referensnummer: 18/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget i Kalmar län och Kalmars 12 Kommuner har som mål och syfte att upphandla förband och sårläkningsprodukter i en gemensam upphandling för att uppnå en högre kvalitet för vården med en obruten produktkedja.