Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll offentlig belysning
Referensnummer: GSN-2022-01338
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
II.1.4.
Kort beskrivning
Drift och underhåll samt mindre om- och tillbyggnadsarbeten på Uppsala kommuns offentliga belysning som i dagsläget uppgår till ca 40 000 armaturer samt 1 900 stolpar i elljusspår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50232100 Underhåll av gatubelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen