676516-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Teknisk besiktning och provning – Myndighetsbesiktningar Elrevision
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelMyndighetsbesiktningar Elrevision
BeskrivningUppdraget avser besiktningstjänster för elrevision av Region Skånes egenägda fastigheter utifrån gällande regelverk och normer. Elrevisionsbesiktningar ingår som en del av fastighetsägarens ansvar enligt ellagen samt för att uppfylla bland annat försäkringsbolagens krav på säkerhet i fastigheter enligt elsäkerhetsverkets föreskrifter.
Intern identifierare2024-FA000157
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71630000 Teknisk besiktning och provning
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71631000 Teknisk besiktning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000