2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kontrakt Renovering av Riddarholmskyrkans spira och murtorn
Beskrivning: Projektets omfattar en komplett sanering av den utifrån synliga delen av spirans gjutjärnskonstruktion och renovering av befintliga konstruktioner i spira och murtorn, inklusive tureller, urverk, gjutjärnsfönster, lister, konsoler, ankarslut och blinderingar. Saneringen avser miljögifter i spirans ytbehandling, bland annat PCB. Spiran behöver tas ned för att blästras och ytbehandlas och slutligen återmonteras.
Intern identifierare: 3779/24
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45212350 Byggnader av särskilt historiskt eller arkitektoniskt intresse
Ytterligare klassificering (cpv): 42400000 Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning, 43415000 Gjutformar, 44212310 Byggnadsställning, 44470000 Gjutjärnsprodukter, 44910000 Sten för byggnation, 45210000 Byggnadsanläggning, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45223210 Byggnadsverk av stål, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45262100 Arbete på byggnadsställning, 45262110 Nedmontering av byggnadsställning, 45262120 Uppförande av byggnadsställning, 45262640 Miljömässiga byggnadsförbättringar, 45262660 Asbestsaneringsarbete, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45440000 Målning och glassättning, 45442100 Målning, 45442120 Målning och påstrykning av skyddsöverdrag på konstruktioner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Mall SFV Strukturerat ABT_AB (2)