676571-2023 - ÄndringSverige-Stockholm: Rekryteringstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av arbetspsykologiska tester
Referensnummer: UPP 2023-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avseende arbetspsykologiska tester syftar till att ge Pensionsmyndigheten möjlighet att genomföra arbetspsykologiska tester främst i samband med rekrytering och urval samt eventuellt vid grupputveckling, potentialbedömning av kandidater eller bedömning av kapacitet för ledarskap ("assessment"), samt avropa konsultstöd för exempelvis urval i samband med rekrytering, second opinion/fördjupad bedömning, utbildningsinsatser (ex. användarutbildning) eller för att stödja Pensionsmyndigheten i interna arbetsprocesser där anbudsgivarens tjänster används.
Upphandlingen omfattar följande huvudsakliga delar:
1.Arbetspsykologiska tester via ett webbaserat system
2.Konsultstöd
Anbudsgivaren ska kunna tillhandahålla följande typer av arbetspsykologiska tester:
a.Personlighetstest
b.Begåvningstest
c.Screeningstest
d.Option på ev. övriga tester som anbudsgivaren tillhandahåller