676575-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Lagring och magasinering – Flyttjänster och magasinering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Flyttjänster och magasinering
Beskrivning: Upphandlingen omfattar Luleå kommuns alla verksamheters behov av flyttjänster samt magasinering. Med flyttjänster kan avses flytt av diverse gods såsom möbler av olika slag, förekommande inventarier eller kontor. Det kan vara variation i skick och förutsättningar gällande uppdragen. Tjänsten ska kunna utföras inom hela Luleå kommun. Luleå kommun har även möjlighet att avropa specialtransport av konstföremål och antivikteter men det är ingen skyldighet och får köpas in utanför detta avtal.
Intern identifierare: KLF 2026/1187
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 63120000 Lagring och magasinering
Ytterligare klassificering (cpv): 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster, 63122000 Magasinering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Flyttjänster och magasinering