Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av belysning av offentlig plats, Tidaholms kommun
Referensnummer: 21/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50232110 Färdigställande av offentliga belysningsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Tidaholms kommun avser att genom ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering men med meddelande om förhandsinsyn ingå avtal med Tidaholms Energi AB (556237–3877) avseende köp av belysning av offentlig plats (gatu- och parkbelysning).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Köp av belysning av offentlig plats (gatu- och parkbelysning). Tjänsterna kan endast tillhandahållas/utföras av en viss anbudsgivare av följande skäl - Konkurrens saknas av tekniska skäl.