67679-2018 - PlaneringSverige-Vänersborg: Kafeteriaverksamhet
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannons Caféverksamhet Vitlycke museum, Tanumshede
Referensnummer: RS 2018-00784
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55330000 Kafeteriaverksamhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalandsregionen (VGR) avser att upphandla caféverksamhet för Vitlycke museum, Tanumshede. Vitlycke museum drivs av VGR genom Västarvet, som är Västra Götalandsregionens natur- och kulturarvsförvaltning. Upphandlingen genomförs som en tjänstekoncessionsupphandling.
Det här är en förhandsannons och anbudsunderlaget kommer att publiceras enligt angivet datum.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55512000 Drift av matsal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänstekoncession omfattar drift av caféverksamhet vid Vitlycke museum. Caféverksamheten ska framstå som en integrerad del i museets verksamhet och följa VGR:s politiskt beslutade miljömål.