2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Elastic Konsultstöd
Beskrivning: Arbetsförmedlingen behöver konsultstöd inom Elastics produktflora för att fortsätta stödja myndighetens utvecklingsteam i IT organisationen. Utvecklings, förbättringsarbeten och implementation av elastics lösningar kommer att fortsätta under flera år framåt och behovet av konsultstöd finns under hela perioden men väntas minska över tid då anställda resurser gradvis planeras överta arbetsuppgifter samt att utvecklingsarbetet minskar.
Intern identifierare: Af-2024/0016 6959
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Ramavtal för avrop av konsulter med kompetens inom Elastics. Arbetsförmedlingen behöver konsultstöd inom Elastics produktflora för att fortsätta stödja myndighetens utvecklingsteam i IT organisationen. Utvecklings, förbättringsarbeten och implementation av elastics lösningar kommer att fortsätta under flera år framåt och behovet av konsultstöd finns under hela perioden men väntas minska över tid då anställda resurser gradvis planeras överta arbetsuppgifter samt att utvecklingsarbetet minskar.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Krav på leverantören
Beskrivning: Innehåller skrivelser om brott, obetalda skatter och socialförsäkringsavgifter, registeringsuppgifter, krav på teknisk yrkeserfarenhet mm.
Mängd: 8 000 arbetade timmar