676888-2022 - ResultatSverige-Motala: Låssmedstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsunderhåll Lås- och nyckelarbeten
Referensnummer: UH-2022-75
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98395000 Låssmedstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för lås- och nyckelarbeten vid  underhålls-, reparations-, samt mindre om- och tillbyggnadsarbeten, för avrop vid behov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde Mjölby
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98395000 Låssmedstjänster, 44520000 Lås, nycklar och gångjärn
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalets takvolym beräknas till nedan angivna volymer, per anbudsområde, sett till hela avtalstiden inklusive förlängningsoptioner. Takvolymen innebär inget löfte om framtida avropande volymer. Takvolymen är den gräns, som om den överstigs innebär att ramavtalet upphör.
För Motala kommun och Sjöstaden är takvolymen fyra (4) miljoner kr.
För Mjölby kommun, FAMI, Stallhöjden Fastighets AB, Gallerian i Mjölby AB, Bostadsbolaget i Mjölby AB är takvolymen 10 miljoner kr.
Anbudsområde Motala
Del nr: 2