676910-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Konsulttjänster för system
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av överordnat styr- och reglersystem
Referensnummer: 202282
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72246000 Konsulttjänster för system
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar förvaltning, drift och underhåll av Bostads AB Mimers överordnade styr- och reglersystem för fastighetsautomation av fabrikatet EcoStruxure Building Operations.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35125000 Övervakningssystem, 38570000 Regler- och styrinstrument, 50800000 Diverse reparationer och underhåll, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72228000 Konsulttjänster för integration av maskinvara, 72246000 Konsulttjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen