676930-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Alvesta: Bränslen
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drivmedel - stationstankning
Referensnummer: 2022-395
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09100000 Bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndigheter är Alvesta kommun, Alvesta Energi AB, Alvesta Elnät AB, AllboHus Fastighets AB samt Alvesta Renhållnings AB.
Upphandlingens syfte är att tillhandahålla det huvudsakliga behovet av drivmedel.
Alvesta kommun förbinder sig inte vid några garanterade mängder.
Upphandlingen är delbar:
1: Alvesta Biogas 100
2: Alvesta HVO100 för personbil och tung trafik samt AdBlue för tung trafik
3: Alvesta Bensin/Diesel B7
4. Lönashult Bensin/Diesel B7, eventuellt förnybart drivmedel
5: Grimslöv Bensin/Diesel B7, eventuellt förnybart drivmedel
6: Vislanda Bensin/Diesel B7, eventuellt förnybart drivmedel
7. Moheda Bensin/Diesel B7, eventuellt förnybart drivmedel
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09120000 Gasformiga bränslen, 09132000 Bensin, 09134200 Dieselbränsle
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet
Beskrivning av tjänsten
Upphandlingens syfte är att tillhandahålla det huvudsakliga behovet av drivmedel såsom:BiogasHVO100 och AdBlueBensin och Diesel B7
Företagskort ska kunna tillhandahållas.
Om anbudsgivaren har fattat ett beslut om att tillhandahålla/utöka med HVO eller Biogas på en station som under anbudstiden inte har det, ska bevis medsändas i anbudet och ingår därefter i utvärderingen.
Delbart anbud
En leverantör kommer att antas för respektive del:
1: Alvesta Biogas 1002: Alvesta HVO100 för personbil och tung trafik samt AdBlue för tung trafik3: Alvesta Bensin/Diesel B74. Lönashult Bensin/Diesel B7, eventuellt förnybart drivmedel5: Grimslöv Bensin/Diesel B7, eventuellt förnybart drivmedel6: Vislanda Bensin/Diesel B7, eventuellt förnybart drivmedel7. Moheda Bensin/Diesel B7, eventuellt förnybart drivmedel
Avtalstid
Avtalet beräknas träda i kraft 2023-04-01 t.o.m. 2025-03-31 med möjlighet till två års förlängning, ett år i taget, till och med 2027-03-31 Avtal förlängs per automatik om inte uppsägning skriftligen meddelats leverantören senast tre månader före avtalsperiodens utgång.