677019-2023 - PlaneringSverige-Tumba: IT-tjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetssystem till Botkyrka kommun
Referensnummer: KS/2023:00362
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtal gällande Fastighetssystem
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning, 48810000 Informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212420 Programvaruutvecklingstjänster och programsviter för fastighetsförvaltning, 72212421 Programvaruutvecklingstjänster för fastighetsförvaltning, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ett fastighetssystem till Botkyrka kommun där behovet är en plattform som innehåller ett heltäckande systemstöd som behövs för teknisk- och ekonomisk förvaltning av fastigheter. Plattformen ska ge förutsättningar för helt digitala interna arbetsprocesser och även ge förutsättningar att utveckla digitala tjänster. Utöver detta behöver plattformen kunna integreras med kommunens övriga processer och system för kommunikation med medborgare och företagare.