See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ny friidrotts- och fotbollsanläggning, Innerstaden 9:173, Malmö
Beskrivning: Totalentreprenad med samverkansform partnering för nybyggnad av en friidrotts- och fotbollsanläggning på Stadionområdet inom fastigheten Innerstaden 9:173 i Malmö
Intern identifierare: 0313
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Använda?
Beskrivning: Projektet avser nybyggnation av en elitanpassad friidrotts- och fotbollsanläggning med en publikkapacitet på upp till 8000 åskådare (ny Malmö stadion). Exakt publikkapacitet kan dock justeras beroende på arkitektoniskt uttryck och tekniska möjligheter, samt ändringar av stadens behov under projektet. Avsikten är att entreprenaden även skall innehålla en solcellsanläggning och ett batterilager. Projektet ställer höga krav på klimatpåverkan samt kostnadseffektivitet. Det är därför särskilt viktigt att entreprenören arbetar strukturerat, proaktivt och kostnadseffektivt mot överenskomna klimat- och budgetmål, med bibehållen kvalitet. Parallellt med projekteringen kommer arbetet med framtagande av detaljplan att pågå. Stadionområdet i Malmö är ett av Europas största stadsidrottsområden och ett kluster för idrott, utbildning och evenemang. Idag bedriver upp emot 80 aktörer olika typer av verksamheter på området där ett flertal idrottsförbund har placerat centrala funktioner såsom huvudkontor, kompetenscentra och landslagsgrupper. På området finns utbildning med idrottsprofil från grundskola till elitnivå. Den nya friidrotts- och fotbollsanläggningen är placerad centralt i Stadionområdet och befinner sig i en miljö med kulturhistoriska värden. Inom Stadionområdet planeras flera entreprenader inklusive rivningsentreprenader, vilka kan komma att löpa parallellt med uppförandet av entreprenaden. Detta ställer höga krav på samordning av till exempel transportvägar, etableringsytor mm. Malmö stad önskar därför samarbeta med en samverkanspartner. Syftet med upphandlingen är att åstadkomma ett totalentreprenadåtagande för att kunna bedriva projektet i samverkan med erfarenhetsåtervinning. I uppdraget ingår att göra en arkitekttävling i form av ett parallellt uppdrag med prekvalificering för att välja den arkitekt som gestaltar byggnaden. Kontraktsarbetena avser planering, projektering och utförande av byggentreprenaden i samverkansform. Avtalets omfattning i detalj framgår av kontraktshandlingarna i dess helhet samt i kompletterande överenskommelser mellan beställaren och entreprenören inför Fas 2. Observera att uppgift om area i dessa administrativa föreskrifter endast är en uppskattning och att anbud skall beräknas och lämnas utifrån övriga handlingar som anges under AFB.32.
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Pnr 0313: Ny friidrotts- och fotbollsanläggning, Innerstaden 9:173, Malmö
Beskrivning: Projektet avser nybyggnation av en elitanpassad friidrotts- och fotbollsanläggning med en publikkapacitet på upp till 8000 åskådare (ny Malmö stadion). Exakt publikkapacitet kan dock justeras beroende på arkitektoniskt uttryck och tekniska möjligheter, samt ändringar av stadens behov under projektet. Avsikten är att entreprenaden även skall innehålla en solcellsanläggning och ett batterilager. Projektet ställer höga krav på klimatpåverkan samt kostnadseffektivitet. Det är därför särskilt viktigt att entreprenören arbetar strukturerat, proaktivt och kostnadseffektivt mot överenskomna klimat- och budgetmål, med bibehållen kvalitet. Parallellt med projekteringen kommer arbetet med framtagande av detaljplan att pågå. Stadionområdet i Malmö är ett av Europas största stadsidrottsområden och ett kluster för idrott, utbildning och evenemang. Idag bedriver upp emot 80 aktörer olika typer av verksamheter på området där ett flertal idrottsförbund har placerat centrala funktioner såsom huvudkontor, kompetenscentra och la