67721-2020 - ResultatSverige-Motala: Ventilationskanaler
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rengöring ventilationskanaler
Referensnummer: UH-2019-51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39563530 Ventilationskanaler
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar rengöring av ventilationskanaler. Rengöring av fläktar, återvinningsaggregat och värmeväxlare i Bostadsstiftelsen Platens fastighetsbestånd inom Motala kommun.
Utförande sker efter avrop från Beställaren.
Entreprenören ska skaffa erforderliga tillstånd, överenskommelser mm hos tredje part för utförande av entreprenaden. Entreprenören ska tillhandahålla de maskiner, verktyg och instrument samt den utrustning i övrigt som krävs för entreprenaden samt kvalificerad personal för arbeten på vardagar ordinarie arbetstid.
Avtalet berättigar inte automatiskt till beställningar. Det reglerar endast villkoren vid en beställning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39563530 Ventilationskanaler, 42520000 Ventilationsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen