677303-2023 - ResultatSverige-Västerås: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flyttjänster
Referensnummer: IN-IN23-0324
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar flyttuppdrag av varierande storlek med både lång och kort framförhållning i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsunderlaget.
Upphandlingen är uppdelad i två (2) stycken delområden:
Delområde 1: Eskilstuna (inklusive orterna: Mariefred och Strängnäs) och Katrineholm (inklusive orterna: Vingåker, Flen och Malmköping)
Delområde 2: Nyköping (inklusive orterna: Gnesta, Trosa, Vagnhärad och Oxelösund samt Öknaskolan)
Takvärde
Takvärdet i ramavtalet är:
Delområde 1: 6,5 MSEK exkl. moms
Delområde 2: 6,5 MSEK exkl. moms
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63110000 Godshantering, 63121000 Lagring och hämtning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen