Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kromatografisystem
Referensnummer: MT 2017-0147-27A
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtal gällande direktupphandling av kromatografisystem till Område specialiserad vård, Region Örebro län.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38430000 Detektions- och analysutrustning, 38432200 Kromatografer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtal gällande direktupphandling av kromatografisystem till Område specialiserad vård, Region Örebro län. Upphandlingen görs för cyklotronverksamheten på Universitetssjukhuset i Örebro för kromatografiutrustning med tillhörande mjukvara för kvalitetsanalyser av radioaktiva läkemedel. Systemen som skall upphandlas kommer att användas för dagliga kvalitetsanalyser av radioaktivt läkemedel, främst [18F]-FDG, med höga krav på god tillverkningssed (GMP).