677650-2024 - Resultat
Sverige – Hjullastare – Leasing av anläggningsmaskiner, 5 st, till Herrgårdsgymnasiet
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLeasing av anläggningsmaskiner, 5 st, till Herrgårdsgymnasiet
BeskrivningUpphandlingen omfattar leasing av anläggningsmaskiner till Herrgårdsgymnasiet i Säffle kommun. Maskinerna kommer att användas i utbildningssyfte av Herrgårdsgymnasiet, anläggningsprogrammet som utbildar morgondagens maskinförare. För att klara detta utbildningsuppdrag behöver vi två hjulastare och en grävmaskin och 1 st hjulgrävare samt 1 st minigrävmaskin (option) som har den senaste tekniska utrustningen. Främst så ska den vara utrustad med den nya tekniken som stödjer föraren i dess dagliga arbete för att skapa den säkraste möjliga arbetsplats. Det är viktigt att morgondagens förare får stor kunskap och utbildning inom denna teknik så att det skapas efterfrågan underifrån på företag att ha denna teknik i sina maskiner. Maskinerna kommer enbart användas under skolåret 1 sept--31 maj, där leverantören äger och disponerar maskinerna fritt under sommarloven. Där produkt eller märkesnamn anges avses även likvärdigt. Delat anbud, dvs det är möjligt att för anbudsgivaren att lämna anbud på delar av anbudet, (enbart hjullastare eller enbart grävmaskiner eller hela om man så vill).
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34144710 Hjullastare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelHjullastare
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102293:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelGrävmaskiner
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102293:Lot:2