2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kvalificerat ekonomistöd
Beskrivning: Ekonomifunktionen är bemannad med utgångspunkt i löpande arbete och GIH behöver stärka upp ekonomifunktionen med expertkompetens i form av en senior ekonomikonsult. Konsulten ska vara back-up för det löpande arbetet inom ekonomifunktionen, leda budgetarbetet, arbeta med prognoser och uppföljning, bokslutsarbete samt utredningsuppgifter inom hela ekonomiområdet. Dvs. utföra arbetsuppgifter i en mycket komplicerad ekonomiredovisning relaterat till utbildning och forskningsfinansiering. Uppdraget utförs på plats av en senior ekonomikonsult ca 24 timmar per vecka i GIH:s lokaler i Stockholm.
Intern identifierare: GIH 2024/555
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 66600000 Finansförvaltning
Ytterligare klassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79210000 Redovisning och revision, 79220000 Fiskala tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Kvalificerat ekonomistöd