2. Förfarande
Förfarande
Titel: Datacenter 2027
Beskrivning: En säker, flexibel och automatiserbar drift- och plattformstjänst för datacenter som säkrar kontinuiteten och ger Höglandets IT rådighet att stegvis modernisera IT-miljön. Plattformen ska göra system och arbetslaster mer standardiserade, automatiserbara och flyttbara att de över tid kan placeras i den leveransform som bäst möter verksamhetens krav på säkerhet, kontroll, tillgänglighet, ekonomi och utvecklingsförmåga
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72300000 Datatjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72300000 Datatjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001