2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tvätt- och textilservice 2025 SLL1906
Beskrivning: Upphandlingen omfattar Tvätt- och textilservice inklusive transporter, tillhandahållande av Hyrtextilier, försäljning av Köptextilier, ett ansvar för att Underhålla Textilstocken samt övriga åtaganden som framgår av Upphandlingsdokumenten. Närmare information om Upphandlingens omfattning i detalj framgår av Upphandlingsdokumenten. Upphandlingen är indelad i två (2) självständiga Avtalsområden (anbudsområden) enligt vad som framgår nedan. • Avtalsområde A: Karolinska Universitetssjukhuset (se definition i bilaga 0 Förlaga till Huvudavtal Tvätt- och textilservice) • Avtalsområde B: Övriga Avropande enheter Upphandlande myndighet är fastighets- och servicenämnden vid Region Stockholm.
Intern identifierare: FSN 2023-0138
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen genomförs som ett enstegs-förfarande i enlighet med vad som närmare framgår av Upphandlingsdokumenten. Se dokumentet Anbudsinfordran för närmare information om förfarandet.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Ytterligare om kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Option lagerhållning: Denna Tjänst omfattar en option om lagerhållning av textilier enligt vad som närmare framgår av Upphandlingsdokumenten.