677884-2023 - PlaneringSverige-Hässleholm: Järnvägs- och spårvägslok, rullande materiel samt tillhörande delar
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI gällande Nästa Generation Öresundståg (NGÖ)
Referensnummer: 118/2023_RFI
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34600000 Järnvägs- och spårvägslok, rullande materiel samt tillhörande delar
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en RFI, det vill säga inhämtning av information från marknadens aktörer gällande följande områden; Kommersiella frågor, Kontraktuella frågor, Övegripande fordonsutformning, Fordonsutformning, Kundmöte, IT-relaterade frågor och Depåfrågor.
Bifogar Huvuddokument i pdf "NGÖ-0002-T RFI frågor till marknaden" samt bilagor (3 st pdf) och svarsmatris
"RFI Svarsmatris" i excelformat, med olika frågor per områden/kapitel som Skånetrafiken skulle vilja få besvarade senast 20 december 2023 i TendSign.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RFI/marknadsdialog inför kommande fordonsupphandling - Nästa Generation Öresundståg (NGÖ).