See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal tekniska konsulter
Beskrivning: Upphandling av ramavtal för tekniska konsulttjänster inom Region Jämtland Härjedalen. Upphandlingen avser projektering och byggadministrativa tjänster fördelade i följande tjänsteområden: 1. Byggprojektledning: 2. Arkitekt och byggnadsingenjör inom arkitektur 3. Byggnadskonstruktion 4. El, styr och regler 5. Brandskydd 6. VVS och medicinska gaser 7. Energi
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Byggprojektledning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117269:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Inom tjänsteområde projektledning möjlighet att avropa installationssamordnare, kontrollansvarig enligt PBL, besiktningsman och upphandlingsstöd. Inom tjänsteområde vvs och medicinska gaser möjlighet att avropa projektör medicinska gaser respektive projektör högspecialiserad vård.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Arkitektur
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117269:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Byggnadskonstruktion
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117269:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: El, styr och regler
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117269:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Brandskydd
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117269:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: VVS och medicinska gaser
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117269:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Energi
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117269:Lot:7