67798-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Krokom: Färdigställande byggnadsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende byggarbeten
Referensnummer: 21/57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen ska tillgodose Krokomsbostäder AB:s och Krokoms kommuns löpande behov av fastighetsunderhåll inom fackområdet bygg. Beställaren genomför upphandling av flera ramavtal inom olika fackområden.
Ramavtal kommer att tecknas med flera Entreprenörer per fackområde och geografiskt område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 65 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område 1 Krokom
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212310 Bygg- och anläggningsarbeten: utställningsbyggnader, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Område 2 Nälden/Offerdal
Del nr: 2
Område 3 Föllinge
Del nr: 3