678065-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten – Projekt Malmporten Luleå, konsulter för byggplatsuppföljning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelProjekt Malmporten Luleå, konsulter för byggplatsuppföljning
BeskrivningSjöfartsverket och Luleå hamn AB gör en gemensam upphandling av leverantörer som ska tillhandahålla konsulter för byggplatsuppföljning för genomförande av projekt Malmporten.
Intern identifierare24-00620
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelProjekt Malmporten i Luleå - konsulter för byggplatsuppföljning
BeskrivningSjöfartsverket och Luleå hamn AB gör en gemensam upphandling av ramavtal med rangordnade Leverantörer som ska tillhandahålla Konsulter för byggplatsuppföljning för genomförande av projekt Malmporten. Konsultorganisationen för byggplatsuppföljning ska bestå av byggledare, projektingenjörer, sakkunnig sprängningsarbeten och KMA-samordnare.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAnbudsområde 1
BeskrivningAnbudsområde 1. Byggledare muddring:
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelAnbudsområde 2
BeskrivningAnbudsområde 2. Byggledare landbyggnation:
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelAnbudsområde 3
BeskrivningAnbudsområde 3. Byggledare fyrfundament:
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelAnbudsområde 4
Beskrivning– Anbudsområde 4. Projektingenjör
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelAnbudsområde 5
BeskrivningAnbudsområde 5. Sakkunnig sprängning:
Del (anbudsområde)LOT-0007
TitelAnbudsområde 6
BeskrivningAnbudsområde 6. KMA-samordnare: