678340-2022 - ResultatSverige-Växjö: Avfallshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av utsorterat gips
Referensnummer: 2022-00035
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar följande moment:
Tillhandahållande av erforderliga behållare
Rangering av fyllda containrar
Transport till godkänd mottagare
Miljöriktig behandling
Rapportinlämning till SSAM i enlighet med Avtalet
Volym och takvolym
Ramavtalets uppskattade volym under avtalstiden, inklusive eventuella förlängningar, uppgår till 3 800 ton, dvs. cirka 950 ton/år. Några garanterade volymer lämnas inte.
Ramavtalets maximala volym (takvolym) uppgår till 5 000 ton.
Om omsättningen uppnår takvolymen, eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid, har SSAM rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet. Anbudsgivaren har inte rätt till ersättning, skadestånd eller liknande med anledning av en sådan uppsägning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ett avtal för gällande tillhandahållande och uthyrning av behållare samt transport, mottagning och slutbehandling av utsorterat gips.
Beräknad volym och takvolym
Upphandlingens maximala volym (takvolym) uppgår till 5 000 ton.
Om omsättningen uppnår takvolymen, eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid, har UM rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet. Anbudsgivaren har inte rätt till ersättning, skadestånd eller liknande med anledning av en sådan uppsägning.
Avtalets omfattning
Uppdraget innefattar samtliga tjänster enligt upphandlingsdokumenten gällande tillhandahållande av behållare för samt transport, mottagning och slutbehandling av fraktionen utsorterat gipsavfall.
De i upphandlingsdokumenten angivna kvantiteterna grundas på tillgänglig statistik för föregående års förbrukning. SSAM:s behov kan variera och kvantiteterna kan således både över- eller underskridas. SSAM kan alltså inte garantera att volymen kommer att bli densamma under hela avtalstiden.