678358-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – IT-drift och support
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelIT-drift och support
BeskrivningDrift av servrar av olika IT-system och slutanvändarsupport. Leverantören ska tillhandahålla programvara med följande funktioner (”samarbetsplattform”) för medarbetarnas persondatorer: • Kontorsprogramvara innehållande funktioner för ordbehandling, kalkyler, presentationsprogram, E-post med IMAP stöd, och kalender i Office365. • Funktionalitet för antivirus. • Funktionalitet för webbläsare. • Funktionalitet för intranät (Sharepoint). • PC-leveranser • Tekniknätsövervakning Leverantören ska vidare tillhandahålla Service Desk som är öppen under kontorstid (07:00 – 17:00) för felanmälan och beställningar.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102173:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72300000 Datatjänster, 72500000 Datortjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster, 72700000 Datanätstjänster, 72900000 Tjänster för säkerhetskopiering och katalogkonvertering
Optioner
Beskrivning av alternativenEnligt förfrågningsunderlag.