678437-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Standardcontainrar – 40 m3 växelflak till Återvinningscentraler
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel40 m3 växelflak till Återvinningscentraler
BeskrivningIntresserade anbudsgivare (nedan kallad leverantör) inbjuds att lämna anbud gällande Örebro kommuns, org nr: 212000-1967 (nedan kallad upphandlande myndighet ("UM"), behov av nyproducerade 40 m3 lastväxlarflak till Återvinningscentraler Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i upphandlingsdokumenten.
Intern identifierareKs 1594/2023
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 44613300 Standardcontainrar
Ytterligare klassificering (cpv): 44613800 Avfallscontainrar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelKontraktsvillkor/Ramavtalsvillkor
Huvudklassificering (cpv): 44613800 Avfallscontainrar
Ytterligare klassificering (cpv): 44613000 Stora containrar
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelLeverantörsprövning
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelKrav på varan/tjänsten
BeskrivningUppdraget består i att leverera funktionella och nyproducerade lastväxlarflak/containrar enligt avrop. De ska vara byggda enligt svensk standard SS 3021. Lastväxlarflak ska tåla normal hanteringen för avfallstransporter, tålas att lasta med olika fraktioner såsom trä, brännbart avfall, metall, trädgårdsavfall m.m., på en avfallsanläggning och återvinningscentral. Produkterna ska följa branschstandard och aktuella/berörda ingående komponenter ska gällande CE-märkningskrav ska uppfyllas.
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelTilldelningskriterier
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelAdministrativa villkor