2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kostdatasystem, egenkontroll och systemstöd för livsmedelsupphandling och uppföljning
Beskrivning: Upphandlingen avser system för måltidsverksamhet samt systemstöd för livsmedelsupphandling och uppföljning för kommunerna Alvesta, Lessebo, Ljungby, Markaryd, Tingsryd, Uppvidinge och Växjö.
Intern identifierare: KS 2022-00642
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Ytterligare om kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Upphandlingen består av tre delar. Del A avser verksamhetssystem kostdatasystem för måltidsverksamheterna. Systemet ska bl a kunna användas för planering, produktion och måltidsbeställningar. Antal funktioner och exakt upplägg som efterfrågas ska kunna anpassas per deltagande kommun. Det ska även finnas stöd för klimatberäkningar och mätning av matsvinn enligt Livsmedelsverkets modell. De olika kommunerna ska ha varsin kostdatabas. Del B avser digitalt egenkontrollsprogram för att säkra att verksamheten uppfyller kraven i livsmedelslagstiftningen. Del C avser systemstöd för livsmedelsupphandling och uppföljning för måltidsverksamheten.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kostdatasystem
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Systemstöd för livsmedelsupphandling och uppföljning
Beskrivning: Del C avser systemstöd för livsmedelsupphandling och uppföljning för måltidsverksamheten.
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Egenkontroll
Beskrivning: Del B avser digitalt egenkontrollsprogram för att säkra att verksamheten uppfyller kraven i livsmedelslagstiftningen.