See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utförandeentreprenad i samverkan, ny 400kV ledning Porjusberget – Naalojärvi (Vitåfors)
Beskrivning: Om denna upphandling: Svenska kraftnät avser att låta bygga en ny 400 kV-luftledning mellan Porjusberget och en ny stamnätsstation Naalojärvi, vid Vitåfors industriområde, i närheten av Gällivare, Norrbottens län. Detta är en utförandeentreprenad som ska genomföras i samverkan (partnering) mellan Svenska kraftnät och entreprenören. Samverkan är en strukturerad samarbetsform, där byggherren, konsulterna, entreprenörerna och andra nyckelaktörer gemensamt löser en uppgift. Det hela baseras på gemensamma mål och värderingar samt ett förtroendefullt samarbete, där alla spelar med öppna kort och där allas yrkeskunskaper kompletterar varandra genom alla skeden av byggprocessen. Entreprenaden är indelad i två faser. Fas 1, planering, kalkylering och kvarstående projektering, samt Fas 2, byggnation och avlämnandem. För vidare information vänligen se Anbudsinbjudan, punkt 1. Information om upphandlingen.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:87908:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 45000000 Anläggningsarbete