See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för grossismateriel avseende förbrukningsartiklar för verkstad, verktyg m tillbehör etc
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för grossistmateriel inom verkstad, såsom förbrukningsartiklar, verktyg, personlig skyddsutrustning mm
Intern identifierare: 24/80
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44316000 Järnhandelsartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 31300000 Isolerad metalltråd och kabel, 31700000 Elektroniska, elektromekaniska och elektrotekniska varor, 42652000 Handhållna elektromekaniska verktyg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Grossistmateriel - generellt
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal i syfte att förse Beställarna med ett heltäckande sortiment av grossistmateriel inom industri och verkstad, såsom t ex verktyg med tillbehör, förbrukningsmateriel inom verkstad, personlig skyddsutrustning mm samt grossistmateriel inom el, såsom t ex kabelsortiment etc. Upphandlingen är delad i två (2) delar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Del A Övrigt grossistmateriel
Beskrivning: Del A Grossistmateriel Övrigt - denna del avser ett brett sortiment inom industri och verkstad, såsom t ex men inte begränsat till; verktyg med tillbehör, förbrukningsmateriel inom verkstad, personlig skyddsutrustning mm. I denna del ingår även sk lagerservice. Detta avtalsområde avser Växjö Energi AB, Växjö Energi Elnät AB samt Wexnet AB.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Del B Elgrossist
Beskrivning: Del B Elgrossist - denna del avser elgrossistmateriel, såsom t ex men inte begränsat till; handhållna mätinstrument, kabel, skarvar med tillbehör, kabelstegar med tillbehör, installationsmaterial etc. Avtalspart i denna del är Växjö Energi AB. (Växjö Energi Elnät AB avropar sitt behov från det sk SHS-avtalet).
Huvudklassificering (cpv): 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning