Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inköp av begagnad grävmaskin
Referensnummer: UH-2022-5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp av begagnad grävmaskin 13-15 ton med skopor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser en begagnad larvburen grävmaskin i viktklassen 13-15 ton. Maskinen ska vara av årsmodell 2017 eller nyare och ha brukats mindre än 5000 timmar.