67893-2023 - ÄndringSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk Partnering Tellusgatan och Persiljegatan
Referensnummer: UH.Dnr: SFF-2023-00127
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser två projekt: Tellusgatan och Persiljegatan. Stadsfastighetsförvaltningen avser att teckna avtal med en entreprenör för båda dessa projekt inom ramen för strategisk partnering avseende nybyggnad av förskolor. Utöver dessa två projekt ingår även fyra (4) optioner avseende förskolor med 3-4 avdelningar.