67907-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektresurser för installationsprojekt till SLL
Referensnummer: LS 2017-1339
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling omfattar ramavtal avseende objekt SLL1542 Projektledare för installationsprojekt till SLL. Antagna leverantörer ska tillhandahålla konsulter som kan arbeta som projektresurser främst inom SLL:s utrustningsrelaterade investeringsprojekt och andra typer av projekt med koppling till utrustning, exempelvis kapacitetsutredningar, validering och optimering. Detta för succesiva leveranser under avtalstiden. Avropande enheter avser Stockholms läns landstings förvaltningar, bolag och stiftelser samt TioHundra förutom Locum AB, Patientnämndens förvaltning, Södertälje Sjukhus AB, Trafikförvaltningen, SL samt WÅÅB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling omfattar ramavtal avseende objekt SLL1542 Projektledare för installationsprojekt till SLL. Antagna leverantörer ska tillhandahålla konsulter avseende Projektledare för ledning och styrning av installationer av utrustning samt övrig inredning till SLL.