2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kommunövergripande IT-stöd för hållbarhetsrapportering
Beskrivning: Göteborgs Stads (Staden) förvaltningar och bolag har behov av att hantera olika typer av hållbarhetsdata bland annat utifrån stadens miljö- och klimatprogram, men också utifrån bolag och förvaltningars enskilda behov. För att stödja hållbarhetsrapporteringen krävs anskaffning av ett IT-stöd, detta ska möjliggöra en effektiv och transparent hållbarhetsrapportering för CSRD samt Miljöförvaltningens uppföljningsansvar inom Göteborgs Stads miljö- och klimatarbete därför genomförs nu upphandling.
Intern identifierare: 0426/24
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72212610 Programvaruutvecklingstjänster för databas
Ytterligare klassificering (cpv): 48614000 Datainsamlingssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000