679127-2022 - ResultatSverige-Växjö: Hjullastare
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjullastare
Referensnummer: 22/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144710 Hjullastare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en styck hjullastare till Växjö Energi AB.
Växjö Energi AB är ett kommunalt energibolag. Växjö energi omfattar förutom moderbolaget även Växjö Energi Elnät AB samt bredbandsbolaget Wexnet AB. Kärnverksamheten utgörs av produktion och distribution av el och fjärrvärme samt IT-kommunikation. För mer information, se vår hemsida www.veab.se
VEAB har för avsikt att teckna ett avtal angående midjestyrd hjullastare ca 30-40 ton.
Hjullastaren ska användas till flishantering med högtippande skopa och liknande redskap på Växjö Energi AB:s värmekraftverk, Sandviksverket. Hjullastaren kommer vara en kritisk kugge i driften av kraftvärmeverket. I mindre omfattning kommer den även användas till materialhantering och snöskottning.
Beställaren avser att ta hjullastaren i bruk under hösten 2023.
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt Lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Presentation av Växjö Energi
Växjö Energi AB är ett kommunalt energibolag. Växjö energi omfattar förutom moderbolaget även Växjö Energi Elnät AB samt bredbandsbolaget Wexnet AB. Växjö Energi, i fortsättningen benämnt VEAB, har ca 220 anställda. VEAB är ett expansivt företag som är helägt av Växjö Kommun. Kärnverksamheten utgörs av produktion och distribution av el och fjärrvärme samt IT-kommunikation. För mer information, se vår hemsida www.veab.se
Upphandlingens syfte och omfattning
Avtalstid
Upphandlingsförfarande
Krav på anbudsgivaren
Krav på F-skattsedel
Leverantören skall vid anbudstillfället och under hela avtalsperioden inneha F-skattsedel eller motsvarande i det land där dennes verksamhet är etablerad.
Kopia av F-skattsedel/motsvarande ska bifogas anbudet.
Teknisk och yrkesmässig kapacitet
Anbudsgivare och eventuella underleverantörer ska ha teknisk och yrkesmässig kapacitet som svarar mot uppdragets omfattning och innehåll. Anbudsgivaren ska visa detta genom:
Leverantören ska vara auktoriserad återförsäljare för hjullastarna.
Leverantören måste i anbudet visa på att de levererat minst 5 st hjullastare i storleksklassen 30-40 ton för flishantering med högtippande skopa antingen till värmeverk, kraftvärmeverk, hamn eller sågverks-/pappersmassaindustrin. Referensmaskinerna ska ha levererats de senaste fyra åren i Sverige.